QNAP TS-569L ÜRÜN İNCELEMESİ 1. BÖLÜM

Bugün sizlere Qnap ürün ailesine ait turbo Nas TS-569L ürününü tanıtacağım.

 İster ev kullanımı, isterseniz ofis kullanımı için ideal bir cihaz olduğunu özellikleri ile de göstermektedir. Dijital ev eğlence deneyiminin yanında depolama çözümleri ile de başarılı bir performansa sahip bu cihaz, Dijital fotoğraf, film ve video kayıtlarınıza kolayca ulaşmak, yedeklemek ve oynatmak için kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Ayrıca Xbox, PS3 ve diğer medya oynatıcıları ile ağ üzerinden iletişime geçebilme ve kayıt yapabilme gibi özellikleri üzerinde barındırıyor.

Cihaz ayrıca üzerinde kaydettiğiniz multimedyalarınızı, internet üzerinden ailenizle veya arkadaşlarınızla paylaşabilir veya akıllı telefonlar için geliştirilmiş aplikasyonları ile cep telefonunuzdan kolayca cihazınıza internet üzerinden multimedya indirebiliyorsunuz.

Cihazın bu özelliklerinin kullanımına ve diğer birçok özelliğine makale dizisi şeklinde kademeli olarak değineceğim. Baştan başlarsak;

Ürün standart olarak Atom işlemcili 2.13 Ghz Dual Core işlemci ve 1Gb ram ile gelmekte ve bizlere 3Gb ta kadar genişletme imkanı sunmaktadır.

Kutusunu ilk açtığımızda ürünle birlikte 2 adet data ve power kablosu ile tüketiciye ulaşıyor.

Cihaz 5 bay yani 5 adet 3.5” sata harddisk kapasitesine sahip olmakla birlikte, ürünü aldığınızda Hard Diskleri ayrıca temin etmeniz gerekmektedir. Bütçenize göre 1-2 disk ile de başlayabilirsiniz.

Öncelikle disklerimizi nazikçe yuvalarına monte etmemiz gerekiyor. Ardından cihazı networkümüze veya bilgisayarımıza network kablosu ile bağlıyoruz. Standart olarak farklı bir ip ile online olduğundan, ip sini bulmanın rahat bir yolu da ipscan programı ile ağınızı taratabilirsiniz. Daha sonra bilgisayarınızın ağ kısmında aynı ip ile devam eden başka bir ip vererek web üzerinden arayüze ulaşabilirsiniz. Bunun dışında cihazınızla birlikte gelen Cd üzerinde Qnap finder programını kurarak veya qnap adresinden indirerek aynı işlemleri tekrar edebilirsiniz.

Cihazın arayüzüne ilk olarak standart kullanıcı adı:admin (Nas modeline göre administrator da olabilir)ve şifre:admin ile giriş yapıyoruz ve bizden şifremizi değiştirmemizi istiyor. Bulunması zor olan kombinasyonlu bir şifre belirlemeniz yararınıza olacaktır.

Yapacağımız ilk iş sabit disklerimizi konfigüre etmek olacaktır. Zaten disk konfigürasyonlarını tamamlamadan size adım attırmıyor diyebilirim. Disklerimizin sayısına göre bize çeşitli raid konfigürasyonları sunuyor. Ben 5 adet 3Tb Seagate disk kullandım ve yapıyı Raid 5 olarak düzenledim. Eğer 3 disk li bir kombinasyon düşünüyorsanız yine Raid 5 uygun bir yapıdır. 2 Disk kullanacaksanız Raid 1 yapabilirsiniz. Gayet rahat  bir raid arayüzüne sahip olduğu için bu işi ilk kez yapıyor olsanız bile üstesinden gelebileceğinizi düşünüyorum. Tabi raid yapısı ile birlikte bir miktar alan kaybı da yaşayacaksınız. Eğer kayıp yaşama toleransınız yoksa Raid yapmadan da işleme devam edebilirsiniz. Diskleri konfigüre etmesi biraz zaman alacaktır. (Raid yapıları ile ilgili bilgi isterseniz bloğumuzda raid yapılarını nasıl olması gerektiğiyle ilgili makalemize linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

Disk işlemleri bittikten sonra firmware güncellememizi mutlaka yapmalıyız. İlk olarak eski bir arayüz karşımıza geliyor. Yeni firmware yeni aplikasyonlar ve kullanıcı dostu bir dünya ile  buluşmamızı sağlayacak. Sol tarafta gelen menüde yazılım altında güncelleme sekmesinden ister online olarak istersek de son firmware sürümünü, qnap adresinden indirerek yapabiliriz. Ben cihazın network ayarlarını henüz yapmadığım için manuel olarak indirmeyi tercih ettim ve indirdiğim sıkıştırılmış dosyayı bir klasöre kopyalayarak güncellemeyi gerçekleştirdim. Şimdi artık cihazımızın menü özelliklerine geçebiliriz.

Bu özellikleri 2. Bölümde anlatmaya başlayacağım.

Anket

Hangi İşetim Sistemini Kullanıyorsunuz?