Windows Server 2012 Active Directory Kurulumu ve Domain Controller Yapılandırması

Windows Server 2012 Active Directory Kurulumu ve Domain Controller Yapılandırması

Önceki makalemizde Windows Server 2012 kurulumunu anlatmıştık. Şimdi ise, Windows Server 2012 işletim sistemi üzerine Active Directory Domain Service kurarak mevcut yapımızı domain controller olarak yapılandıracağız.

Eski sürümlerde Active Directory kurulumu için sıkça kullandığımız DCPROMO.exe komutunu 2012 ile artık kullanmıyoruz. Çalıştırmaya kalkarsanız bir hata ile karşılaşacaksınız ve kuruluma izin vermeyecektir.

2012 ile birlikte artık birkaç farklı yol izleyerek bu kurulumları yapabiliriz. Powershell ile ADDSDeployment komutlarını kullanarak kurulum yapabileceğimiz gibi, mevcut GUI üzerinden de bunu gerçekleştirebiliriz. Bizimde bu aşamada deneyeceğimiz GUI üzerinden kurulum yapmak olacak.

Kuruluma geçmeden önce sunucumuzun ip ayarlarını mutlaka statik olarak set etmeliyiz.

 1.Öncelikle sunucumuzun Server Manager Dashboard altında Add roles and features seçeneğine tıklayarak sihirbazı çalıştırıyoruz.

 2.Karşımıza gelen Before You Begin ekranını bize kurulumla ilgili bazı bilgiler vermektedir. NEXT ile geçiyoruz.

 

3.Sonraki ekranda Role based or feature based installation seçeneği işaretli olarak geliyor. NEXT ile devam ediyoruz.

  

4.Select Destination Server sekmesinde, Rollleri yükleyeceğimiz sunucuların seçilmesi isteniyor. 2012 ile birlikte artık uzaktan kurulum yapabileceğimiz bir yapıya kavuştuk. Bu da bizlere uzaktan 2012 sunucularımıza roller yüklememizi ve yönetmemizi sağlamaktadır. Zaten 1 tane sunucumuz olduğu için seçili durumda ve NEXT ile ilerliyoruz.

 

5.Kuruluma başlamak için Active Directory Domain Services kutucuğunu işaretliyoruz ve karşımıza yüklenecek Features seçeneği çıkıyor. Burada yüklenmesi gereken araçların listesi bulunuyor. Add Features seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.

 

6.Kurulumdan önce son uyarıları okuyoruz.

 

7.Sunucunun kurulumdan sonra yeniden başlamasını istiyorsak, kutucuğu işaretleyebiliriz. Alt kısımda yine bilgilendirmeye maruz kalıyoruz. Son olarak Install ile yüklemeye geçebiliriz.

 

8.Kurulum tamamlandıktan sonra eğer sunucunuz yeniden başlamadıysa. Bunu biz gerçekleştirmek durumundayız.

 

9.Sunucumuz açıldıktan sonra Server Manager üzerinde yukarıda bulunan Notification sekmesine geçiyoruz ve gelen ekranda Promote this server to a domain controller seçiyoruz. Şimdi karşımıza, domain ortamımızı kuracağımız Active Directory Domain Services Configuration Wizard penceresi geliyor.

 

10.Yeni bir domain kuracağımız için Add a new forest seçeneğini seçip, Root domain name kısmına da domainimizin ismini yazıyoruz. Ardından NEXT ile devam ediyoruz.

 

11.Bu bölümde, Forest functional level ve Domain functional levelimizi olduğu gibi bırakıyoruz. Seçili gelen Domain Name System ve Global Catalog, yeni bir domain kurulumu için gerekli olan seçeneklerdir. Eğer bu seçeneği kaldırırsanız, domain kurulumunu daha sonra manuel olarak yapmanız gerekecektir. Type the Directory Services Restore Mode (DSRM) password kısmında oluşturacağımız şifreyi Active Directory Restore Mode için kullanacağız. Bu şifre administrator şifresi ile aynı olmayabilir ama unutmamamızda fayda var.

 

12.Bir sonraki ekranda NetBIOS ismimizi görüyoruz ve ilerliyoruz.

 

13.Path kısmında database,log ve SYSVOL dosyalarımızın adresini onaylıyoruz.

 

14.Review üzerinde, yapmış olduğumuz işlemlerin bilgilendirmesi karşımıza geliyor. Geçiyoruz.

 

15.Son olarak Prerequisites Check adımını görüyoruz. Burada sunucumuz, yapılan ayarlamalarda herhangi bir sorun olup olmadığına bakar ve her şey yolundaysa resimdeki gibi üst kısımda All Prerequisite check passed succesfully. Click install to begin installation yazısını görürsünüz. Install tuşuna basmanızla birlikte kurulumlar tamamlanacak ve sunucunuz yeniden başlatılacaktır.

 

16.Sunucumuz açıldığında yeni domainimizi ve kurulu rollerimizi görebiliriz.

 

Sevgilerle,

 

Anket

Hangi İşetim Sistemini Kullanıyorsunuz?