Ağ Katmanları (OSI)

Ağ katmanları, ağın kurulumu sırasında daha rahat yönetilebilmesi, sistemlerin güvenliğinin sağlanabilmesi amacıyla dizayn edilen, bir kaynaktan hedefe, verinin sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlayan yapılardır. Bu aşamada, paketin hangi yollardan hedefe ulaşacağını belirlememize de yardımcı olur. Sistemlerin gelişmesiyle, olabildiğince alt katman kullanılarak ihtiyacı karşılama yoluna gidiyoruz. Bu makalemizde sizlere OSI katmanı da denilen bu yapıları tanıtacağım.

Temelde 7 katmandan oluşur. 

1. Katman: Fiziksel katmandır. Verinin sadece kablo, fiber veya kablosuz vb. yollarla hedefe ulaşması sağlanır.

2. Katman: Veri Bağlantı katmanıdır. Mac adreslemeyi kullanan bu katmanda, kimlik doğrulama, fiziksel katmandaki paketlerin doğruluğu gibi görevleri vardır. Çoğunluğu Ethernet kartlarıyla ve switch ile yapılan haberleşmeler bu katmanın işidir.

3. Katman: Ağ katmanıdır. Genelde routerların tanımlı olduğu bu katmanda, mantıksal adresleme yapılarak, paketlerin protokoller kullanılarak hedefe yönlendirilmesi sağlanır. Ip, Arp, Rarp, icmp gibi protokoller bu katmanda çalışırlar.

4. Katman: Taşıma katmanıdır. Bu katmanda üstten gelen veriler parçalara (segment) ayrılarak, verilerin bozulması durumunda, hata denetleyici protokolleri devreye alır ve verinin tekrar gönderilmesini sağlar. Tcp, Udp,Spx gibi protokolleri kullanır.

5. Katman: Oturum katmanıdır. Bilgisayarların birbirleri ile iletişime geçtiği, doğru oturumun kurulmasından sonlanmasına kadarki çift yönlü haberleşmeyi sağlayan katmandır. Sql, rpc, smb gibi protokolleri kullanır.

6. Katman: Sunum katmanıdır. Bilgisayarlar arasında kullanılan verinin anlaşılabilir bir hale gelmesi için veriyi kodlar. Bizlere tanıdık gelen jpeg, mpeg, tiff , şifreleme gibi çeşitli protokolleri kullanır.

7. Katman: Uygulama katmanıdır. Bilgisayarların ağ üzerinden çalıştırdığı tüm uygulamaları içinde barındırır. En üst katman olduğu için diğer katmanlara bir yardımı dokunmaz. http, telnet, ftp gibi protokolleri kullanır.

Dolayısıyla, bilgisayarlar arasındaki veri iletişimi bu katmanlar arasından sırasıyla geçerek olmaktadır. Günümüzde de, üretilen tüm yazılım ve cihazlar OSI standardına uygun olarak üretilmektedir. Oluşan ağ problemleri bu katmanlar sayesinde sınıflandırılır. Olası sorunlarda siz yine de yeniden başlatmayı unutmayın. :)

 

Diğer makalelerde görüşmek üzere.

Anket

Hangi İşetim Sistemini Kullanıyorsunuz?