Veeam 8.0 Kurulum ve Konfigürasyonu

Merhaba bu makalemizde Veeam 8.0 kurulumunu sizlerle adım adım paylaşıyor olacağım. Öncelikle resimdeki adresimizden yükleme yapacağımız platformu seçip ilgili sürümü indirmemiz gerekmektedir.

Setup ile başladıktan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir karşılama ekranı gelecektir. Biz bu ekranda ‘’Veeam Backup & Replicaiton’’ seçip install a tıklayarak başlıyoruz.

Herhangi bir setup kurulumunda yaptığımız gibi, NEXT butonu ile devam ediyoruz.

Aşağıdaki ekranda lisans sözleşmesini kabul ederek, NEXT butonu ile devam ediyoruz.

Aşağıdaki ekranda ürün için satin almiş olduğunuz lisans dosyanizi Browse diyerek ekleyebilirsiniz. Ardından NEXT butonu ile devam ediyoruz.Dilerseniz kurulumu tamamladiktan sonra Veeam Backup & Replication v8 konsolu üzerinden de lisansi ekleyebilirsiniz.

Aşağıdaki ekranda veeam backup ın istediği programlar gözükmektedir. Bu ekranda NEXT butonu ile devam edeceğiz.

Aşağıdaki ekranda Veeam v8.0 için gerekli olan ve işletim sistemi üzerinde kurulu olmayana yazılımları kurulu olmadığın da Failed olarak görünmektedir. Burdada INSTALL butonunu kullanarak gerekli kurulumları yapmasını sağlamış oluyoruz.

Install yaptıktan sonra aşağıdaki gibi gerekli yüklemelerin yapıldığını belirten ekran geldiğinde NEXT butonu ile kurulumumuza devam ediyoruz.

Aşağıdaki ekranda Let me specify different settings diyerek INSTALL butonu ile kuruluma başlıyoruz.

Son olarak aşağıda kurulum ekranlarını sizlerle paylaşıyorum.

 

Installing tamamlandıktan sonra karışımıza gelen ekranda ‘’FINISH’’ butonuna basmamız gerekmektedir. Resimde belirttiğim buton aktif olarak gelecektir.

Kurulum bittikten sonra ki ekranda karşımıza gelen yerden mevcut yazılımımıza göre bir seçim yapmamız en uygunu olacaktır. Biz bu kısımda server kurulumu yapıcağız. İhtiyaca göre farklı işletim sistemleri de yüklemesi yada eklemesi yapılınabilinir.

Yukarıdaki adımımızdan sonra ‘’ADD SERVER’’ ikonunu seçerek server kurulumumuza devam etmekteyiz.

Bir sonraki ekranda kuracağımız server adını bizden istemekte olacak. DNS server ipsini girip belirttiğimiz server ismini yazmamız gerekmektedir ve ‘’NEXT’’ butonuyla devam ediyoruz. Ben bu kısımları güvenlik açısından kapatarak ekran görüntüsünü sizinle paylaşıyor olacağım.

 

Karşımıza gelen bir sonraki ekran da aslında kontrol etmemiz gereken nokta ‘’Credentials:’’ kısmında Domain adımızı görmekteysek herhangi bir sorun ile karşılaşmıyor olacağızdır. Kontrolü yaptıktan sonra yine ‘’NEXT’’ butonu ile devam edebiliriz. Burada Port olarak 443 standart olarak gelmektedir. Eğer spesifik bir bağlantı durumumuz yok ise bu şekilde devam edelim.

Gelen ekranda başarılı yazısını gördüğümüzde ‘’FINISH’’ butonuna tıklayabiliriz.

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Anket

Hangi İşetim Sistemini Kullanıyorsunuz?