Microsoft, Windows 10'u Tanıttı

ABD merkezli teknoloji devi Microsoft, günlerdir beklenen yeni işletim sistemi Windows 10’u tanıttı. Şirket, beklentilerin aksine Windows 9 değil, Windows 10 işletim sistemini duyurdu. Windows 9'un neden atlandığı ise henüz açıklanmadı. 

 

San Francisco’da düzenlenen tanıtım etkinliğinde, Microsoft yöneticileri Terry Myerson ve Joe Belfiore, Windows 10’daki yenilikleri kamuoyu ile paylaştı. Windows 10 işletim sisteminin en önemli yeniliklerinden bir tanesi, 'başlat' menüsünün geri dönüyor olması. Menüye ek olarak yeni sistemde modern arayüz uygulamaları da güncellenmiş olacak. Normal masaüstü üzerinden başlatılabilecek olan uygulamaların pencere boyutları da yine bu menüden ayarlanabilecek. Önceki işletim sistemi Windows 8.1’de başlat menüsü bu beklentiyi karışılamamıştı. 

 

Windows 10’un bir başka özelliği ise birden çok masaüstü kullanımına imkanı vermesi. Tanıtımda 5 masaüstü gösterilmiş olmasına rağmen, bu özellikle ilgili net bir sayı verilmedi. İşletim sisteminin bir başka özelliği de daha gelişmiş dokunmatik panel desteği. Terry Myerson, Windows 10’un şu ana kadar geliştirilmiş en kapsamlı platform olduğunu söyledi. Şirket, Windows 10’un kullanıcılara ücretsiz olup olmayacağı konusunda net bilgi vermedi. Yeni işletim sisteminin 2015’in Mart ayında tamamlanması bekleniyor.

Anket

Hangi İşetim Sistemini Kullanıyorsunuz?