Kullanıcıların %24'ü Web Kameradan Korkuyor.

     Kaspersky Lab ve B2B International'ın birlikte geliştirdiği araştırmaya göre kullanıcıların %24'ünün siber casusların kendilerini izleyeceği korkusuyla web kameralarını kapalı tuttukları ortaya çıktı. Bazı ülkelerde ise bu sayı %40lara kadar çıkabiliyor. Web kameraları açık olduğu zaman kendilerini güvende hissetmiyorlar. 

     Web kameraları siber suçlular için hiç de yersiz bir araç olmadığından bu endişeyi haklı görüyoruz. Web kamerası korsanlığının farklı nedenleri var: Öncelikle siber suçlular bu cihazları şirket bilgileri çalmak veya finansal hizmetlere erişim sağlamak için kullanabiliyor. Bazen dikkatsiz kullanıcılar bu işi siber suçlular için kolaylaştırıyor: örneğin, on katılımcıdan biri kimlik bilgilerini bilgisayarının yanında duran bir kağıda yazdıklarını belirtiyor. Modern bir web kamerası bu bilgileri kolaylıkla ele geçirebilir.

     İkinci olarak suçlular, her şeyden habersiz kurbanın uygunsuz fotoğraflarını çekebiliyor. Bu fotoğraflar şantaj için veya sadece kurbanı utandırarak eğlenmek amacıyla kullanılabiliyor. Örneğin, 2014'ün Mayıs ayında Europol, web kamerası casusluğu için tasarlanmış zararlı yazılımların geliştiricileri, dağıtımcıları ve kullanıcılarından oluşan bir ağı ortaya çıkartmıştı. Soruşturma, mahrem fotoğraflarını çekmek amacıyla 2.000 kadının bilgisayarına virüs bulaştıran Hollandalı bilgisayar korsanının tutuklanmasıyla başladı. 

 Kullanıcıların hangi uygulamaların ve işlemlerin web kamerasından "görebildiğinin" bilincinde olmalarını sağlamak ve gizlilikleri korumak için Kaspersky Lab özel bir WEb kamerası Koruma modülü geliştirdi. Bunu Kaspersky İnternet Security - Çoklu Cihaz çözümüne entegre etti. Çözüm, dahili veya bağlı web kameralara erişimi kesintisiz olarak izliyor ve herhangi bir erişim denemesiyle ilgili olarak kullanıcıyı bilgilendiriyor. Kullanıcılar söz konusu programın video aktarmasına izin verip vermemeyi seçebiliyor. Ayrıca web kamerası erişimini varsayılan olarak engellenmek isteyip istemediğinizi de soruyor.

Anket

Hangi İşetim Sistemini Kullanıyorsunuz?