IBM ve Twitter'dan İşbirliği

     IBM ve Twitter, firmalara iş kararlarını alırken kullanabilecekleri yeni bir servis sunuyor. 

     Sosyal medya, kullanıcı deneyiminin direkt olarak paylaşıldığı ve kullanıcıyla interaktif bir iletişim halinde olunduğu için markaların özellikle tercih ettiği ve bu yolla pazarlama politikası uyguladığı bir mecra haline geldi. Özellikle Twitter, kullanıcıların memnuniyetlerini, şikayet ve isteklerini görebilmek için gelişmiş bir anlık algoritma sunmaktadır.

     IBM'in danışmanlık ve veri işleme uzmanlığının ürünü, Watson Analytics'in bir hizmeti olacak olan bu servis, twitter'daki kullanıcı deneyimlerini ve yorumlarını değerlendirerek, firmalara analiz sonuçları çıkartacak. bu yolla firmalar yeni bir projeye başlamadan ve ya başladıktan sonraki süreçlerde, bu analizlerden yararlanarak projelerine yön verecekler. Yeni bir ülke pazarına girerken, aldığı kararlarda etkili olabilecek.

     Bu konuyla ilgili IBM Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda CEO'su olan Ginni Rometty Twitter'ın kullanıcı deneyimleriyle ilgili oldukça veri barındırdığını ve dünyaya yeni bir algıyla bakabilme şansını sunduğunu belirtti.

  

 

Anket

Hangi İşetim Sistemini Kullanıyorsunuz?